Najważniejsze czynniki podczas wyboru adwokata

prawo-kontrakt

W wielu sytuacjach życiowych potrzebujemy pomocy adwokata. W Polsce z usług prawnych korzysta mniejsza ilość osób niż w innych europejskich krajach. Po części jest to związane z brakiem wiedzy na temat dostępności specjalistów. Usługi wydają się nam drogie i dostosowane tylko do osób najlepiej zarabiających. Na szczęście nie jest to prawdą, przy wyborze trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Zakres usług i specjalizacja

Bardzo ważna jest specjalizacja adwokata. Zwykle przyjmujemy, że absolwent studiów prawniczych ma odpowiednie kwalifikacje, aby nas reprezentować w każdej sprawie przed sądem. Jednak prawnicy często specjalizują się w określonych zagadnieniach lub rodzajach prawa. Jak w każdym zawodzie, swoje usługi oferują ludzie lepiej i gorzej przygotowani.

Trzeba pamiętać, że współpraca z adwokatem może mieć ogromne znaczenie dla naszych finansów lub przyszłości naszej rodziny. W sprawach karnych możemy być zagrożeni karą ograniczenia lub pozbawienia wolności, natomiast sprawy cywilne mogą wiązać się ze stratą dużych sum pieniędzy. Dlatego przed wyborem adwokata należy zorientować się, na jakim zakresie usług skupia się kancelaria. Daje nam to wstępny obraz zagadnień, w których dany adwokat ma największe doświadczenie.

Opinie i reklama w Internecie

Skuteczność adwokata bardzo trudno ocenić na podstawie jego strony internetowej. Nie oznacza to jednak, że można ją pominąć. Wielu specjalistów posiada dedykowane strony, gdzie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat prowadzonej działalności. Przykładem jest kancelaria w Olsztynie, którą reprezentuje adwokat Patryk Skwiot. Świadczone są tu usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i dużych firm. Jest to nowoczesna kancelaria adwokacka, która współpracuje z klientami z całej Polski, a także innych krajów europejskich. 

Opinie i komentarze zamieszczane w sieci mają znaczenie pod warunkiem, że znamy specyfikę sprawy, jaka była prowadzona. Nie zawsze jest to możliwe, a ocena usługi na podstawie strzępów informacji rzadko są miarodajne. W wielu przypadkach adwokat nie ma wpływu na czynniki, które mają znaczenie dla końcowego rozstrzygnięcia w sądzie. Należy skupić się na rodzaju postępowania, w którym bierzemy udział i kierować się komentarzami w sprawach o podobnym charakterze.

Osobisty kontakt w kancelarii

Żyjemy w czasach, gdy nowoczesne technologie ułatwiają życie. Większość czynności potrzebnych do prowadzenia spraw sądowych można wykonywać zdalne. Wystarczy telefon lub komputer z dostępem do Internetu. Adwokaci dostosowują się do wymagań klientów i umożliwiają kontakt online. Jednak wciąż wiele osób nie jest przekonanych do takiej formy kontaktu. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się telefonicznie z kancelarią adwokacką i przedstawić swoją sprawę.

Jeżeli stwierdzimy, że rozmowa może prowadzić do nawiązania owocnej współpracy, warto przejść do kontaktu osobistego. Należy umówić się na wizytę i zacząć ustalać szczegóły sprawy. Warto podkreślić swoje obawy i kwestie, które są dla nas szczególnie istotne. Pozwoli to na zbudowanie wzajemnego szacunku i zaufania. Już podczas pierwszego spotkania możemy zauważyć, czy adwokat traktuje nas w odpowiedni sposób, czy należy poszukać innego specjalisty, który podejdzie do naszych problemów z większym zaangażowaniem. Pamiętajmy, że każda sprawa jest inna i tylko indywidualne przygotowanie do postępowania sądowego może przynieść oczekiwane rezultaty.

Polecane artykuły